Biznes i prawo

Dobry adwokat – jak go wybrać?

Adwokat – problemy z prawem

Wreszcie nadchodzi moment, by po raz pierwszy złożyć wizytę adwokatowi. Jak jednak wybrać tego dobrego? I dlaczego warto wziąć pod uwagę Olsztyn? Adwokat musi rozumieć Twój problem.

Adwokat, czyli…?

Prawnik, radca prawny, obrońca, prokurator… Wszystkie te zawody brzmią dość podobnie. A jednak delikatnie różnią się obszarami działań.
Przede wszystkim adwokat nie może być nigdzie zatrudniony. Jego obowiązkiem jest utworzenie własnego biura, ewentualnie spółki. W ten sposób nie powstaną ogromne grupy adwokackie, dzięki czemu możemy liczyć na bezstronne traktowanie.

Tajemnica adwokacka

Prawnik będzie osobą, która z butami wejdzie w nasze życie prywatne. Specjalista oczywiście postara się potraktować klienta delikatnie, jednak nie obędzie się bez trudnych pytań. Wstyd, strach, niechęć – wszystkie te uczucia mogą zostać wyciągnięte na światło dzienne. Jednak adwokat, podobnie jak ksiądz podczas spowiedzi, ma obowiązek zachowania sekretów zawodowych. Toteż dla dobra swojej sprawy bez oporów opowiadajmy mu o rzeczach przydatnych w postępowaniu.

Kiedy udać się do prawnika?

Adwokat może reprezentować nas praktycznie w każdym rodzaju spraw, począwszy od cywilnych, aż do karnych. Oto przykładowe obszary jego działalności:

  • postępowanie rozwodowe,
  • postepowanie majątkowe,
  • wniosek o przyznanie wyłącznej opieki nad niepełnoletnim dzieckiem,
  • oskarżenie o kradzież,
  • problemy podatkowe,
  • rozprawa apelacyjna.

Adwokat czy radca prawny?

Oba zawody są dość podobne do siebie. A jednak ważniejszą funkcję zdaje się pełnić adwokat. Radca prawny udziela nam porady, lecz podczas postępowania karnego nie może reprezentować klienta. Ponadto jest zatrudniony na podstawie zwykłej umowy, co może stwarzać lekkie wątpliwości na temat jego subiektywizmu.

Przed pierwszą wizytą

Kiedy już złożymy wizytę specjaliście, warto dowiedzieć się, ile będzie nas kosztować jego opieka. Być może ewentualne pisanie pozwów czy innych dokumentów będzie wliczone w cenę. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie tego na samym początku znajomości.

Ponadto zwróćmy uwagę na to, by prócz kompetencji prawnik miał w sobie „coś sympatycznego”. Nastawmy się na dłuższą współpracę, okraszoną wyznawaniem dawnych, często wstydliwych sekretów. Naturalnie bez ważnego powodu nie obdarzymy zaufaniem zupełnie obcej osoby. Warto jednak wybrać do rozmów kogoś, kogo moglibyśmy polubić także na płaszczyźnie towarzyskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *