Osoby, które pracują w domach kultury, często muszą się naprawdę bardzo mocno angażować w swoją pracę, a już szczególnie wtedy, kiedy mają wokół siebie dość oporną kulturalnie społeczność. Społeczności są bardzo różne, jedne z chęcią przychodzą na imprezy, które organizują GOKi, inne natomiast są bardzo zamknięte w sobie, a co za tym idzie podchodzą do tego niechętnie. Dlatego też pracownicy domu kultury muszą się czasami naprawdę nieźle nagimnastykować, żeby ściągnąć do siebie tych ludzi.


W domach kultury zazwyczaj mieszczą się także biblioteki, w których ludzie mogą wypożyczać książki. Tak więc w obsłudze mamy bibliotekarki, mamy także osoby, które organizują wydarzenia, mamy także kierownika domu kultury, bo zawsze taki kierownik musi być, a także osoby, które mu pomagają. Oczywiście musi być także ktoś do sprzątania, jak również ktoś, kto będzie przygotowywał i realizował zajęcia z dziećmi, czyli pedagog. W zależności od wielkości domu kultury pracuje w nim od kilku do kilkudziesięciu nawet osób.
Praca jest przyjemna, o ile ktoś rzeczywiście pasjonuje się tym, co robi. Kwestia jest tylko tego typu, jak taka osoba będzie sobie radzić w tej pracy, bo zamiłowanie to jedno, natomiast kwestie czysto techniczne to całkiem inna sprawa.