W małych gminach od wiek wieków organizowane są różnego rodzaju imprezy dożynkowe, które tak naprawdę mają teraz całkiem inne znaczenie jak kiedyś. Kiedyś dożynki organizowało się w gminach wiejskich tuż po żniwach, jako podziękowanie za udane zbiory (bez znaczenie jakie były). Jeżeli zbiory były złe, a zdarzało się też, że nie było ich wcale, to dożynki także się organizowało. Natomiast teraz ta impreza staje się raczej czymś całkiem innym, taką biesiadą, chociaż te pierwotne elementy nadal są ujmowane w tych tradycjach.


W Gminnych Ośrodkach Kultury wyplatało się wieńce, które niosło się do kościoła na poświecenie, a następnie niosło się je na miejsce zabawy, czyli tych dosłownych dożynek. Tak też właśnie robi się jeszcze dzisiaj, chociaż w niektórych miejscach ta tradycyjna już po prostu zanika. Niemniej jednak tam, gdzie jeszcze istnieje, organizowana jest zabawa, często wręcz do białego rana.
Zapraszane są zespoły zarówno ludowe, jak i nowoczesne, w zależności od tego, na co jest daną gminę stać, a także organizuje się konkursy, różnego rodzaju zabawy i zabawę taneczną. W każdej gminie wygląda to inaczej w zależności od jej wielkości. W większych gminach dożynki są naprawdę okazałą, czasami kilkudniową imprezą, w mniejszych natomiast są mniejsze i trwają tylko jeden dzień.
Wszystko zależy do tego, jaki gmina ma budżet, ilu ma mieszkańców i jakie jest zapotrzebowanie. Zazwyczaj dożynki robi się w plenerze, bo mamy wtedy lato, jest ciepło i przyjemnie. Dlatego też zabawy pod gołym niebem cieszą się ogromną popularnością.