W małych miejscowościach dzieci mają bardzo utrudnione spędzanie wolnego czasu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tutaj jest mniej miejsc kulturalnych, a co za tym idzie mniej też się dzieje i dla dzieci nie ma ciekawych propozycji. Dlatego też nie dziwi fakt, że tutaj funkcje socjalizacyjną przejmują domy kultury, które starają się zorganizować dzieciom i młodzieży jakoś czas, żeby te dzieci, które nie wyjeżdżają na ferie, nie nudziły się. Nie każde dziecko jedzie na ferie, niektóre zostają w domu i nie mają co robić przez te dwa tygodnie, a wtedy to domy kultury starają się jakoś organizować im czas.
Raz się to udaje lepiej, innym razem gorzej, ale niemniej jednak wychowawcy starają się, żeby jakoś się to udawało, bowiem zaspokoić dzisiaj oczekiwania dzieci to wcale nie jest taka prosta sprawa, trzeba się naprawdę wiele namęczyć, żeby się to udało. Tym bardziej, że w wielu przypadkach dzieci mają naprawdę skrajnie różne zainteresowania i potrzeby, a co za tym idzie nie dziwi także fakt, że czasami trudno im wszystkim sprostać.
Dlatego też cały harmonogram musi być bardzo dobrze przemyślany tak, żeby każde dziecko można było czymś ciekawym zająć.