Mamy teraz takie czasy, że każdy goni za pieniędzmi i zatracamy raczej poczucie estetycznych potrzeb. Tymczasem potrzeby kulturalne powinny być zaspokajane w każdym z nas, bo jakby nie było każdy ma takie potrzeby w pewnym sensie. Dlatego też świetną sprawą jest, że powstaje coraz więcej ośrodków kulturalnych, których celem jest krzewienie tej kultury zarówno wśród młodych użytkowników, jak i wśród osób starszych. Kultura może trafiać do każdego, wystarczy tylko dobrać odpowiedni przekaz. Każdy człowiek ma inne potrzeby i inne dążenia, to natomiast przekłada się na to, że każdemu inaczej jest sprostać. Dlatego też GOKi muszą przez cały czas rozszerzać swoją działalność, żeby trafić zarówno do tych, którzy chcą podziwiać, jak i do tych, którzy chcą sami tworzyć. Tych, którzy interesują się muzyką, jak i tych, których bardziej pasjonuje kwestia wizualna.


W kulturę inwestować warto, bo ona jakby nie patrzeć jest sposobem na to, żeby w tym świecie nie zwariować. Skoro natomiast zatracamy się tak bardzo w tej materialnej sferze życia, to nie dziwi wcale fakt, że w późniejszym czasie po prostu znacznie trudniej jest nam samodzielnie to wszystko ogarnąć. Potrzebna jest jakaś odskocznia i tą odskocznią może być właśnie kultura w różnych formach. Dlatego też w naszym kraju powinno się w pewnym sensie wydawać na to pieniądze, ale trzeba to robić rozsądnie. Wszak potrzeby kulturalne są dopiero którymś tam z kolei, najpierw należy zaspokoić te podstawowe, najważniejsze, a dopiero później te poboczne, które tylko dopełniają nasze życie.
Trzeba także mądrze te pieniądze wydawać, tak by nie okazało się, że GOKi pożerają ogromne fundusze, a tak naprawdę nic nie dają. Szczególny nacisk należy tutaj kłaść na dzieci i na młodzież, na to, żeby w takich miejscach dostarczyć im rozrywki, pobawić się z nimi i zaangażować je w jakieś działania. Dzięki temu będzie można uzyskać spodziewane efekty. Dlatego też na kulturę łożyć warto, niemniej jednak nie należy tego robić przesadnie i w takim zakresie, który w danym miejscu nie jest potrzebny.
Później może się bowiem okazać, że te pieniądze gdzieś giną, że są dosłownie defraudowane, a to jest ogromna strata dla naszego budżetu.